Diş

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Gömük Diş Operasyonu
Gömük Diş ne demektir?

Sürme zamanı geldiği halde çene kemiği içinde kalıp normal konumunu olamayan dişlere gömük dişler adı verilir. En sık olarak 20 yaş dişleri gömük kalmaktadır. Bunları takiben köpek dişleri sık olarak çene kemiği içerisinde gömülü kalabilmektedir.Gömülü konin dişleri genellikle üst ön bölgedeki kesici dişlerin kökleride erimeye veya diş sizisinde bozukluğ ayol açabilmektedir.
Bazı durumlarda gömülü konin dişlerie ortodontik , tedaviyle olması gereken konumlarına sürdürülmektedir. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda siğer dişlere zarar veriyorsa çekimleri gerekmektedir.

20 yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?
Çürük ; 20 yaş dişleri konum genellikle düzgün doğrultuda süremedikleri için temizlik ve bakımları daha zor ve bu sebeple çürümeleri daha kolaydır.
Büyük azı dişlerine etkisi; 20 yaş dişleri genellikle düzgün pozisyonda süremedikleri için çevrelerindeki besin artıklarının birikimiyle veya yanında büyük azı dişine uyguladıkları basınçla komşu dişteki madde kaybı ve çürüklere sebek olabilmektedir.
Perikoronitüs(çevre dişeti inflamasyonu) 20 yaş dişlerei kısmen gömük kaldıkları durumlarda durumlarda üstündeki dişetiyle arasında biriken bakterilerin yol yol açtığı bir enfeksiyon gelişebilir.
.Dişlerde çapraşıklık
Ağrı
Yanak Isırma

Kist Operasyonları

Çenelerde dişlere bağlı ve dişlere bağlı olmayan sebeplerle kistler görülmektedir. Kistler çene kemiğini eriterek madde kaybına ve çene kemiğinin zayıflamasına sebep olurlar,
Endodontik Cerrahi
Bazı durumlarda konol tedavisi dişlerin kök uçları ve çevresindeki lezyonların iyileşmesi için yeterli olmamaktadır.

ENDODONTİ

Derin çürükler ya da kırıklar dişlerdeki bakteri mikroplar dişin özü denilen ortasında yumuşak tabakada iltihaba yol açar ve burada bulunan sinirlerin ölümüne yol açar.İltihaplanmış pulpa çıkarılmaz ise diş ve çene dokularda iltihaplanır sonunda diş tamamıyla çekilir.

Endodonti tedavisi nasıl yapılır?

İlk önce çürük temizlenerek kanallara ulaşılır.Uygun kanal aleti ile kanallar genişletilir.Kanallar dezenfektanlar ile yıkanıp, kanal içi bakterilerden arındırılır ve iltihap uzaklaştırılır.
Kanalların içine kanal dolgusu, üzerine de dişteki madde kaybına göre dolgu ya da kaplama yapılır.

ORTODONTİ

Ortodonti bilim dalı çocuk ve erişkin hastalarımızda diş bozukluklarının önlenmesini var olan bozuklukların tedavi edilmesi şekil estetik konuşma ve fonksiyon kazandırılmasına yönelik çalışır. Diş çarpışıkları genetik (anne baba diş yapısı özellikleri veya çevresel (parmak emme tırnak yeme süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesinden kaynaklanıyor olabilir.Tedavi edilmeyen çapraşık dişler erişkinlik döneminde psikolojik problemler ve çapraşıklıklar nedeniyle iyi fırçalanmamadan dolayı oluşan diş ve diş eti problemleri eklem sorunları gibi sonuçlara yol açar.

PERİODONTOLOJİ

Periodontal tıp dilinde diş çevresi anlamına gelir. Periodantal hastalık dişeti ve dişleri çevreleyen destek kemik dokusunun kronik bakteriyel enfeksiyonudur.

Diş eti hastalıklarının tedavi edilmediği takdirde diş kaybına yol açabilen bir enfeksiyondur .

Diş Eti Hastalığının Nedenleri ;

Sigara kullanımı, genetik, hamilelik, stres, ilaç kullanımı, diş gıcırdatmak, diyabet, kötü beslenme ,diğer sistemik hastalıklar

ORAL İMPLANTOLOJİ

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi yan etkisi olmayan , kemik dokusu ile birleşimini tamamladıktan sonra da tabii bir diş gibi iş görebilen , titanyum metalinden imal edilen ; plak ,vida ve çivilere implant adı verilir. İmplant üzerinde yapılan diş, doğal dişiniz gibi görünür, doğal performans gösterir.
İmplant insanlık tarihi kadar eskilere dayanan bir uygulamadır. Tarihin çeşitli kademelerinde insanlar çene kemiği üzerine diş görevini görecek parçalar monte etmeyi bir çözüm olarak görmüşlerdir.
Günümüzde implant materyali olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan , yüzyıllardır tıbbın bir çok alanında güvenle kullanılan bir metaldir.
Kök, silindir ya da vida şeklinde biçimlendirilen titanyum , özel birtakım işlemlerden geçirildikten (özel dizayn asitleme vs. )sonra dental implant olarak kullanıma hazır hale gelmektedir. Bu işlemler implantın kalitesini belirler.
Diş kayıplarının ya da meydana gelen travmaların sonucunda fizyolojik olarak oluşan kemik erimeleri , çene kemiğinin seviyesinin ve hacminin azalmasına sebep olmaktadır. Bu durum, uygulanacak protezin işlevini tam olarak yerine getirebilmesine engeldir.
Bunun sonucunda da çiğneme ve konuşmada problemler çıkması kaçınılmaz olur.
İmplant uygulamalarının ana hedefi ; implantllar ve bunlardan destek olan implant üstü protezler ile her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonları giderilmesidir.Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesi.
Birden fazla diş eksikliğinin , takılıp çıkartılan protezler yerine , implantlar yardımı ile sabit köprülere yapılarak giderilmesi.

PEDODONTİ(ÇOCUK DİŞLERİ)

Diş hekimliğinin, çocuklardaki süt ve daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisiyle uğraşan dalıdır.
Ortalama olarak ilk süt dişleri 6-9 aylar arasında sürer,daha sonra 2,5 yaşına kadar toplam 20 adet süt dişi tamamlanır.Nadiren dişli doğmuş bebeklerde karşılaşılabilir.Bazen de bir yaşına kadar hiç dişi sürmemiş çocuklar da görülebilir.
Süt dişleri daimilere oranla daha çok organik madde içerir.Bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.Çocuklar erkan çürük belirtilerini yorumlayamadıkları için olay ancak ağrı olarak ortaya çıkar ki bu durumda da çok geç kalınmış olabilir.Çürüğü tamamen engelleyecek ilaç ya da aşı yoktur.Gece sütü şekere batırılmış emzik, uyku aralarında şekerli içecek verilmesi yapılan en büyük hatalardır.Çürük sayısını azaltmaya yönelik fissür örtücü denilen bazı malzemeler günümüzde çok kullanılmaktadır.
Diğer bir yöntem de dişlere yüzeysel flor uygulayarak çürüğe karşı dişlerin direncini artırmaktır.
Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini ve konuşmasını sağlamaktır.Kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan daimi dişler için korurlar ve onun sürmesine rehberlik yaparlar .Tüm bunlardan dolayı erken süt dişi kayıplarından mutlaka yer tutucu yapılmalıdır.Bu dönemde tedavi edilemeyen diş bozuklukları ileride dişlerde çapraşıklık çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine neden olabilir.Süt dişi çürükleri “nasıl olsa düşecek, yenileri gelecek” yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.
Süt dişleri toplam 20 adettir, aralarının açık olması normaldir,daimi dişlere yer sağlanır.
Süt dişleri de çürür.Ve mutlaka tedavi edilmelidir.İltihaplanmış süt dişlerine önce kanal tedavisi denenmelidir.Zamanından önce çekilirse yer tutucu yapılmalıdır.Böylece daimi dişler, rehberlerini kaybetmedikleri için doğru kapanışa gelirler.
Çocuklardaki diş yaralanmaları bazen kalıcı dişin tamamıyla yuvasından ayrılmasına sebep olabilir.Bu durumda çıkan diş ile birlikte diş hekimimize acilen gitmelisiniz. Bu esnada diş bir bardak sütün içinde, eğer süt yoksa temiz bir su,serum veya ağız içinde tükürükte muhafaza edilmelidir.
Bebek 6-8 aylıkken yeni ilk dişler ağızda görüldüğünde ağız – diş temizliği başlamalıdır.Bebek beslendikten sonra dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silinmelidir.Bu yapılamıyorsa ,en azından beslendikten sonra bebeğe su verilmelidir.
Çocuğa 2,5 -3 yaşında diş fırçası kullanma alışkanlığı kazandırılmalıdır.İlk süt dişlerinin ağızda görünmesiyle birlikte çocuğun diş hekimi ile tanıştırma vakti gelmiş demektir.


 

 Bookmark and Share

Tasarım ve İçerik Yönetim Sistemi
GrafikOnline

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi
Tüm hakları saklıdır. © 2007