KULAK KAŞINTISI - Doç Dr. Hakan GÖÇMEN

Kulak Kaşıntısı

Kulak kaşıntısı bazen oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Özellikle yaz aylarında sıcağın da etkisi ile aşırı terleme ile birlikte kaşıntı hissi artmaktadır.

Dış kulak yolu oldukça hassas bir yapıya sahiptir; bir de kaşıyarak tahriş edip üzerine de havuza, denize girersek kulak ağrısı, iltihaplı kulak akıntısı ve işitme azlığı yakınmalarıyla ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlamış oluruz.

NEDENLERİ NEDİR?

Dış kulak yolu girişinde yağ bezlerince üretilen yağlı salgı aslında kulağımızın kendini savunması içindir. Kulak kiri olarak ifade edilen bu salgı pamuklu çubuklarla sık ve şiddetli bir şekilde temizlenirse dış kulak yolunda normal dışı bir kuruluk ve bu tip yabancı cisimlerin teması nedeniyle de kaşıntı hissi artabilir. Kulak kaşıntısının en sık nedenlerinden biri de alerjik bünyedir.

Vücudunun başka bir yerinde egzema, mantar gibi hastalıkları olan, gıdalara ya da başka bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerde kulak kaşıntısı sık görülür. Dış kulak yolunu ve kulak kepçesini tutan bazı cilt hastalıkları da kaşıntı nedenidir. Dış kulak yolu yapı olarak düz değildir. Kulak zarına kadar olan mesafe bir eğim yapar ve böylece kulak içerisine yerleşmiş bir mantar enfeksiyonu, yabancı cisim parçacıkları, su ile şişmiş ve kulak temizleme pamuklarıyla iç tarafa itilmiş kirler müdahale edilmeden kolay kolay çıkmaz.

Özellikle mantar enfeksiyonları son derece inatçı ve bulaşması da bir o kadar kolaydır. Gerekli önlemlerin alınmadığı kalabalık havuzlardan dış kulak yoluna mantar enfeksiyonu yerleşebilir. Bazı vücut direncini düşüren hastalıklar kulak enfeksiyonlarına yatkınlık oluşturabilir. (Şeker hastalığı gibi) Bu durumlarda mutlaka alttaki ana hastalığın da kontrol altına alınması gerekir.

ÖNLEMLER NELERDİR?

• Kulaklarınızı ısrarla kaşımayın, kaşıntı hissi ile mücadele edemiyorsanız doktora başvurun.

• Yaz ayları özellikle kalabalık havuzlar yerine denize girmeyi tercih edin. • Mümkünse havuza, denize girerken kulak tıkacı kullanın.

• Banyo yaparken kulaklarınıza özellikle sabunlu ve şampuanlı su kaçmamasına dikkat edin.

• Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla sadece banyo sonrası ıslaklığı almak için temizleyin ve haftada birden fazla kullanmayın.

• Alerji yaptığını bildiğiniz gıdalardan uzak durun (Domates, çikolata, kızartma gibi) Basit gibi görünen kulak kaşıntısı yaşamı bazen zehir edebilir. Alınacak önlemler ve biraz sabır bu durumdan kurtulmak için yeterlidir. Ciddi sonuçlar doğurmadan özellikle yaz aylarında kulak bakımına dikkat etmeliyiz.

Unutmayın kaşıntı hissi siz üzerine gittikçe artan bir algıdır. Yani siz kaşıdıkça kulağınız daha çok kaşınacaktır. Sağlık dolu günler…

Doç Dr. Hakan GÖÇMENBookmark and Share

Tasarım ve İçerik Yönetim Sistemi
GrafikOnline

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi
Tüm hakları saklıdır. © 2007