ramazan

''GÜNDE EN AZ 2,5-3 LİTRE SU TÜKETİLMELİ''-

Su yaşam için elzemdir ve vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulması hayati önem taşımaktadır. Yaz aylarında terle birlikte daha fazla sıvı kaybımız olmaktadır.
Bunun için kaybolan miktarın mutlaka telafi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle iftar- sahur arasında  en az 2,5-3 litre (14-16 su bardağı) su içilmelidir. Çay-kahve veya asitli içeceklerin suyun yerini tutan bir özellikleri olmadığı gibi diüretik oldukları da unutulmamalıdır.

 

“BESLENME

Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi  için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesi uzun olan açlık süresini yaklaşık 20 saate çıkarmaktadır, bu da açlık kan şekerinin daha erken düşmesine ve buna bağlı olarak günün verimsiz geçmesine neden olacağı  gibi iftarda aşırı yemek yemeğe yönelteceği ve buna bağlı olarak ta çeşitli sağlık sorunlarının(şeker,tansiyon,mide problemleri gibi) yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Sahurda ağır yemeklerden uzak durulmalı kahvaltılık çeşitlerinden yararlanılmalıdır.Zeytin veya tuzlu peynirlerin sonradan susatabilecekleri göz önünde bulundurarak çok fazla tercih etmemek gerekir. Az tuzlu beyaz peynir, kaşar peyniri, haşlanmış yumurta, domates-salatalık,2-3 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği,1-2 adet ceviz, 1 porsiyon kabuklu meyve(şeftali,armut,erik gibi), 1 bardak yağsız süt,2-3 bardak su içmek yeterli olacaktır. Aynı zamanda mümkünse yedikten hemen sonra yatılmaması gerekir.

 

İftar ise az çorba veya az kahvaltılık çeşitleri ile açıldıktan sonra bir etli sebze yemeği veya 1 porsiyon balık, tavuk, hindi eti gibi bir ana yemekle devam etmek, yanında az zeytinyağlı bir salata, cacık-ayran-yoğurt seçeneklerinden birini tercih etmek, 1-2 dilim tam buğday ekmeği yemek, yemekten bir saat sonra meyva veya haftada 1 gün küçük bir porsiyon sade dondurma veya sütlü tatlıdan oluşan  bir ara öğün yapmak bu esnada bol bol su içmek sağlıklı ve formda bir ramazan geçirmenize sağlıyacaktır. 

 
Dyt Nilay Şabanoğlu