Çağrı Merkezi 444 1 300

Alerji Hastalıkları

Her geçen gün artış gösteren insanların yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi hastanemizde yer alan alerji polikliniğinde yapılmaktadır. 

Solunum yolu alerjileri (alerjik nezle ve astım) 

Solunum yolları alerjileri hayatı tehdit eden hastalıklar değildir, ancak insanların yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen hastalıklardır. Alerjik rinit (Alerjik nezle) Hapşırık, burun akması ya da tıkanıklığı, burun kaşıntısına yol açar  yanında alerjik sinüzit ve orta kulak iltihabına yol açabilir.  Alerjik astım - Gıcık tarzı öksürük, tıkanma, nefes darlığı, hırıltı şikayetleri ile kendini gösterir.  Alerjik konjuktivit Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, gibi şikayetler olur. 

Gıda Alerjileri 

Gıda alerjisi, bazı besin maddelerine karşı vücudun gösterdiği istenmeyen bir reaksiyondur. Tüm gıdalar alerjye yol açabilirse de, en sık nedenler inek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, soya, buğday, yerfıstığı gibi kabuklu yemişlerdir.  Dudaklarda, ağızda, boğazda aşınma, şişlik, kızarıklık, Ciltte döküntü, Bulantı, kusma ,ishal nefes tıkanıklığı, bilinç kapanması anafilaksi denilen ciddi alerjik reaksiyonlara hatta ölüme yol açabilir. 

Arı  Alerjileri 

Arı sokması sonucu genellikle sokulan yerde ağrı, şişlik, kızarıklık gibi lokal reaksiyonlar oluşmaktadır. Ancak  yaygın ürtiker ve kaşıntı, anjioödem, gırtlakta ödem, solunum yollarında kasılma, karın krampları, bulantı, kusma ve kan basıncı düşüklüğü gibi ölümle sonuçlanabilen sistemik reaksiyonlar oluşabilir. Özellikle alerji aşıları ile bu ölümcül reaksiyonlar ortadan kaldırabilir. 

İlaç Alerjileri 

İlaç alerjileri en çok penisilinler ile oluşmakla birlikte, herhangi bir ilaç alerjiye neden olabilir. Bu nedenle her ilaç önemsenmelidir. İlaç alerjisinde sıklıkla hayatı tehdit etmeyen cilde ait belirtiler olmakla birlikte beklenmeyen bir anda, özellikle enjeksiyon şeklinde ilaç kullanıldığında ölümle sonuçlanabilen anafilaksi (alerjik şok) oluşabilir. İlaç ile ilgili şikayetleri olanların mutlaka testlerini yaptırması gereklidir. 

 
Ürtiker ve Anjiyoödem 

ÜRTİKER deri yüzeyinde oluşan etrafı kızarıklıkla ile çevrili, büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişen, çeşitli şekillerde kaşıntılı ve ödemli (şiş) plaklardır. Halk arasında “kurdeşen” veya “dabaz” olarak adlandırılır. Dudak veya iç organların mukoza ödemleriyle birlikte olan ya da, derinin derin kısımlarını tutan formuna ise ANJİOÖDEM adı verilmektedir. Uzun süreli hastalıklara dönüşen kronik ürtiker artık yeni ilaçlarla daha fazla tedavi edilebilmektedir 
 
Alerjik hastalıkların tanısında ALERJİ CİLT TESTLERİ önemlidir 
 

Alerji düşündüren şikayetleri olan hastalarda alerjik reaksiyonun tanısı için kullanılan en hassas testtir.  

Alerjik rinit (Alerjik nezle) Hapşırık, burun akması ya da tıkanıklığı, burun kaşıntısı,  Alerjik astım - Gıcık tarzı öksürük, tıkanma, hırıltı, Alerjik konjuktivit Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, Ürtiker ( Kurdeşen )  Ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarma ve ayrıca ilaç gıda  ve arı ile ilgili yakınmaları olan hastalar alerji polikliniğine başvurabilir. 

Alerji polikliniğinde yukarıdaki alerjilerin tanısı ve tedavisi yapılmaktadır. 

İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 22.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 03.11.2023 tarihinde güncellenmiştir.