Dermatoloji

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nde dermatolojik muayene, takip ve tedavileri yapılır.

Dermatoloji (Cildiye) Bölümü’nde, deri, saç, tırnak hastalıkları, ağız içi ve cinsel bölgedeki yaralar ve cilt değişiklikleri, alerjik hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve kozmetik sorunlar dermatolojik muayene ve teknolojik yöntemlerle değerlendirilir.

Bazı cilt hastalıklarının kesin tanısını koymak için deriden punch biopsi ile doku alınması gerekebilmektedir. Radyocerrahi, koter ünitesi ile papillom denilen deri çıkıntıları, siğiller alınabilmekte, siğillerde ve ciltteki bazı problemlerde ise kriyoterapiden (dondurma tedavisi) faydalanılmaktadır.

Kozmetik problemlerde ise cilt bakımı, botox, dolgu, peeling ve ortaderi tedavisi uygulamaları yapılmaktadır. Akne, akne izi, yaşlılık lekeleri ve gebelik lekelerinin tedavileri için kimyasal soyma işlemi yapılmaktadır. Koltuk altları, el ve ayakların aşırı terlemelerinde Botox enjeksiyonu yapılmaktadır.

Bölümümüzde alerjik cilt hastalıklarında tanısal amaçlı deri yama testi (true test), prick testi yapılır.

Derideki benlerin, deri kanserlerinin (malign melanom) değerlendirilmesinde ve takibinde bilgisayarlı dermaoskopi cihazından faydalanılmaktadır. Bu muayene sonucunda bazı benlerin takibine karar verilerek takip randevuları verilmekte çıkarılması uygun görülen benler uygun yöntemlerle cerrahi işlemlerle çıkarılmaktadır.

Hastanemiz Dermatoloji Bölümümüzde Puva tedavisi, Lazer epilasyon, Varis tedavi (lazer), Hemanjiom, Telenjiektazi tedavisi, Leke tedavisi, Cilt Bakımı, Cilt Biyopsileri, Nevüs (Ben) analizi (bilgisayarlı dermatoskopi), Koterizasyon (yakma tedavisi), Kriyoterapi (Donma tedavisi), Deri alerji testleri, Kimyasal peeling (leke-sivilce tedavisi ), dolgu maddesi, Botox uygulamaları, tırnak çekimi işlemleri de uygulanmaktadır.

Bilgisayarlı Dermotoskopi

Derideki benlerin, deri kanserlerinin (malign melanom) değerlendirilmesinde ve takibinde bilgisayarlı dermatoskopi cihazından faydalanılmaktadır. Bu muayene sonucunda bazı benlerin takibine karar verilerek takip randevuları verilmekte çıkarılması uygun görülen benler uygun yöntemlerle cerrahi işlemlerle çıkarılmaktadır.

Nevüsü (ben) bulunan hastalara tanı, tedavi ve özel bir bilgisayarlı görüntüleme sistemi ile izleme işlemleri yapılmaktadır.

Fotofinder bilgisayarlı dermatoskop ile derideki ben ve lekeler değerlendirir, raporlandırılıp arşivlenir,. Benlerin zaman aralıklarında değişimlerinin saptanması ve incelenmesi bilgisayar ekranında kolayca yapılabilir. Hasta doktoru ile beraber bu değişimleri ekranda aynı anda eski bulgularla karşılaştırarak görebilir.

Sonraki kontrollerde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanır. Dijital dermatoskop bende izlenen şüpheli değişiklikleri matematiksel olarak hesaplar ve malign melanom (deri kanseri) riskini gösteren bir indeks oluşturur. Bu indeks tanıda ve tedavinin planlanmasında yardımcıdır. Çıplak gözle erken evre cilt kanserinde (malign melanom) tanı şansı %60 iken dijital dermatoskopik inceleme ile %90’lara çıkar.

Klasik sonradan olma benlerin alınması veya çıkarılmasına gerek yoktur. Özellikle malign değişim olasılığı olanların çıkarılması önerilir. Diğerleri kendi seyrine bırakılabilir. Uygun olan benler kozmetik amaçla çıkarılabileceği gibi bulunduğu yer itibariyle sık travmaya uğrayan veya izlenmesi zor olan benlerin de çıkarılmaları yeğlenebilir. Polikliniğimizde bu durumlarda benler cerrahi işlemle çıkarılmaktadır.

Puva Tedavisi

Puva tedavisi özellikle sedef hastalığının kronik ve büyük plaklı tiplerin de en iyi tedavi seçeneğidir. Bu tedavi yöntemi sedef hastalığı dışında atopik egzama, vitiligo, kaşıntı, mikozis fungoides ( deri kanseri) ve benzeri pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Özellikle UVB tedavisi ağızdan bir ilaç gerekmemesi, gebelik, emzirme, karaciğer ve böbrek hastalarının da kullanabilmesi, ucuz olması çocuklarda güvenli olması, tedavi sonrası göz korumasının gerekli olmaması, hastaneye yatış gerektirmemesi ve diğer tedavi yöntemleri birlikte kullanıldığında tedavi etkinliğini artırması, kısa sürede tedavi olanağı sağlaması açısından tercih edilen bir tedavi yöntemidir.