Çağrı Merkezi 444 1 300

Havacılık Tıp Merkezi

Ülkemiz de yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle hastanemiz bünyesinde hizmet veren Havacılık Tıp Merkezi Birimimiz 24.03.2020 – 30.04.2020 tarihleri arasında hava sağlık uçuş muayene kabulüne ara vermiştir.Uçuş Ekibi, Ulusal ve Uluslararası Pilotaj Muayene Esasları;

Uçucu personelin ilk ve periyodik muayenelerini, uluslararası ve ulusal havacılık otoritelerinin belirlediği Sağlık Kurallarına göre Havacılık Sağlık Talimatı’nın (SHT-MED), (SHT-ORA), ICAO Ek-1 ve 3 Kasım 2011 tarihli ve (AB) 1178/2011 sayılı Komisyon Tüzüğü’nün PART-MED Başlıklı 4 no’lu Eki ile kabul edilebilir uyumluluk yöntemleri (AMC) ve yönlendirici notları (GM) Hükümlerine göre SHGM ‘nin yetkilendirdiği HAVACILIK TIP MERKEZİ yetki belgesi alan hastaneler yapar.

Bu muayenelerden amaç her an sağlıklı olması gereken uçucu personelin sağlıklı halinin devam edip etmediğinin kontrolünü yapmak ve sağlıklı olarak uçuşa hazır olmasını sağlamaktır. Uçuş lisanslarının verdiği yetkiyi emniyetle kullanabilmeleri için lisanslarının tipine, kullandıkları hava aracına, yaptığı işe ve yaşa göre değişen, belirli zamanlarda periyodik sağlık muayenelerine girmeleri gerekir. CPL ve ATPL lisanslarına sahip olan ticari pilotlar ise I.sınıf pilotaj muayenesine girerler ve bu süre 60 yaşına kadar bir yıl olup, 60 yaş sonrası için 6 ayda bir yapılmaktadır.

Uçucu personel eğitime başlamadan önce İlk Muayene yapılır, daha sonraki muayenelerin adı periyodik Muayene olarak geçer.

Hastanemız 12/07/2007 tarıhınde;

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havacılık Tıp Merkezi olarak Uçuş Personelinin ve Havacılık Personelinin 1., 2., 3. sınıf ve diğer ilk ve periyodik sağlık muayenelerini yapmaya yetkili kılınmıştır. T.C . Ulaştırma ve Alt Yapı  Bakanlığına bağlı bir kuruluştur.

Havacılık Tıp Merkezi, Türk Havayolları ve özel havayolları Özel Uçuş Okulları, Eskişehir A.Ü. THK –Özel Universiteler Havacılık Bölümü olmak üzere Pilot – Kabin Teknik ekip, Dispatcher ( uçuş harekat uzmanı) Road-Master- Hava Trafik Kontrolü gibi Uçuş personel muayeneleri yapılmaktadır.

İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 22.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 11.05.2023 tarihinde güncellenmiştir.