Çağrı Merkezi 444 1 300

Bel ve Boyun Fıtığı Nedir? Nasıl Oluşur?

Bel ve boyun fıtığı nedir? Nasıl oluşur?

Bel ve Boyun Fıtığı nasıl oluşur?

Bel ve boyun fıtığı birbirine benzer. Belde ve boyunda omurlar arasında ki intervertebral disk dediğimiz eklemleri oluşturan kıkırdak yastıkçıklar bulunmaktadır. Bu diskin bulunduğu yerden arka yöne doğru, omurilik ve sinirlere doğru bası yapmasına bel veya boyun fıtığı diyoruz. Bu fıtığın oluşumun temelinde belin veya boynun uzun süreli kötü kullanımı, ya da ani ve zorlayıcı hareketleri söz konusudur.

Bel ve boyun fıtığı yüksekten düşme ve trafik kazası gibi ciddi darbeler sonucu da meydana gelebilir.

Bel ve boyun fıtığında ne gibi şikayetler olur?

Bel ve boyun fıtığında şikayetler çok değişkenlik gösterir. Boyun fıtığında boyunda ve kolda, bel fıtığında bel ve bacaklarda şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler ağrı, uyuşma-karıncalanma, hareket kısıtlılığı en sık görülenleridir. Daha ilerleyen durumlarda kuvvetsizlik ortaya çıkabilir. Bazen büyük fıtıklarda idrarını yapamama veya tutamama şikayeti olabilir. Her hastada her şikayet bulunmayabilir.

Bel ve boyun fıtığında tanı nasıl konur?

Bel ve boyun fıtığının tanısında ayrıntılı fizik muayene (hastanın öyküsü ve nörolojik muayenesi) ve ayrıntılı görüntüleme ( MR) ile birlikte değerlendirilir. Tanıda asıl yol gösterici olan nörolojik muayenedir. MR bu muayeneyi teyit etmesi açısından önemlidir.

Bel ve boyun fıtığında tedavi nasıldır?

Tedavi yönteminde asıl belirleyici olan hastanın öyküsü ve kapsamlı muayenesidir. MR’ı gibi görüntüleme yöntemleri tedavinin belirlenmesinde önemlidir. Bel ve boyun ağrısıyla gelen hasta grubunun ilk değerlendirmesi sonucunda %1-2 ameliyat ihtiyacı doğar. Ağrı kesici ve istirahatla bir kısmı iyileşmkte ve çoğunluğuda fizik tedaviyle düzelmektedir.

Ne zaman ameliyat edilir?

Fıtığın baskısı kuvvetliyse, kolda ve bacakta şiddetli güç kaybı varsa ya da ameliyatsız tedaviler bir sonuç vermezse ameliyat edilir.

Ameliyatın riski varmıdır?

Beyin ve Sinir Cerrahi ameliyatları tüm diğer cerrahi ameliyatlar gibi elbette belli riskleri içermektedir. Tüm cerrahi işlemlerde, işlemin süresinden bağımsız olarak, belli riskler bulunmaktadır. Her cerrahi işlem zordur. Her cerrahi işlem, iyi bir ameliyat öncesi hazırlık dönemi, eksiksiz planlama, tecrübe ve dikkat gerektirir.

Eski yaşantıma geri dönebilirmiyim?

Ameliyat sonrası hastalarımızın ağrılarının azalmasını ve zaman içinde kademeli olarak tamamen kaybolmasını bekliyoruz. Bel ve boyun fıtık ameliyatlarından sonra hastalarımızın yaşam kalitelerine kavuşmasını hedefliyoruz. Ancak, bel ve boyun fıtığı ameliyatına neden olan ameliyat öncesi yaşamlarında ki eski alışkanlıklarını bırakmalarını da istemekteyiz. Ameliyat ile hastalarımızın ağrısına yol açan fıtıklaşmış disk parçasını alıyoruz ve ağrısının geçmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda bu fıtığın sinirlere baskı yapması sonucu oluşan sinir hasarı sonrasında kas kuvvetsizliğini de düzeltiyoruz. Ancak, hastalarımız,ameliyat öncesi dönemde olduğu gibi vücutlarına aşırı yüklenir ve kaslarının, omurlarının ve eklemlerinin sınırlarını zorlarsa yeniden ağrıları başlayacak ve hatta yeni fıtıklaşmalar görülebilecektir.