Çağrı Merkezi 444 1 300
3 DK

Ağızda görülen rahatsızlıklar altta yatan başka hastalıkların habercisi olabilir!

Sağlık, en bilinen haliyle bedensel ve ruhsal olarak iyi olma halidir ve bu ikisi birbiriyle yakın ilişki halindedir. Fiziksel olarak sağlıklı olalım ki moralimizi de yüksek tutabilelim. Vücut sağlığını korumada en başta düzgün beslenme gelmektedir ve tabi ki spor. Hemen her beslenme tavsiyesi içinde besinleri düzgün ve yeterince uzun çiğneme bulunmaktadır. Bunun bize kazandırdığı iki önemli nokta bulunmakta; öncelikle iyi çiğnenmiş gıdaların hazmı çok daha rahat olur, buna ek olarak çiğneme süresini arttırmak beyne doyma sinyalleri göndererek daha az kalori almamızı sağlayacaktır. Demek ki sağlıklı beslenme ağız sağlığı ile direkt ilişkili ve birbirine etkileri yüksek.

2 DK

Gebelikte siz ne yerseniz bebeğinizde onu yer

Sağlıklı bebek gelişiminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi önemli rol oynamaktadır. Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı annenin tükettiği besinlerdir ve bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için, tüm besin grupları alınmalıdır. Hamilelik sırasında sağlıklı beslenebilmek için özel bir beslenme planına ihtiyaç yoktur. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta, dengeli beslenmek ve mümkün olduğunca doğal ürünler tüketmektir.

2 DK

Osteoporoz en çok kadınları etkiliyor!

Osteoporoz yani halk arasında kemik erimesi olarak bilinen durum kemiğin en sık görülen metabolik hastalığıdır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaşın üzerinde her üç kadından birinde ve 50 yaşın üzerinde ki 5 erkekten birinde osteoporoz görülmektedir. Osteoporozun en yaygın belirtisi, omurga ve sırt bölgesinde oluşan ağrılardır. Osteoporoz erken dönemde büyük sorunlara yol açmasa da yaş ilerledikçe kemiklerde hasar oluşumuna yol açabileceğinde hastalık rutin taramalar ile erken dönemde tespit edilerek kontrol altına alınabilir.