Çağrı Merkezi 444 1 300
Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı nasıl tedavi edilir?
2 DK

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı nasıl tedavi edilir?

Günümüzde hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, düzensiz hayat gibi sebeplerden dolayı birçok hastalıkla baş etmek zorunda kalıyoruz. Bu hastalıklardan bir tanesi de maalesef bel fıtığı. Özellikle fazla kilo, hareketsizlik, insan gücü gerektiren işler vb. bel fıtığına sebep olabilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtilerine Dikkat!
3 DK

Beyin Kanaması Belirtilerine Dikkat!

Hayati fonksiyonların tümünden sorumlu olan beyin, darbe ve çarpmalara karşı kafatası tarafından korunsa da şiddetli çarpma, kazalar veya yüksek tansiyon gibi bir beyin damarlarındaki baloncuk yırtılması sonucu beyin kanamaları gerçekleşebilir. Her yaş grubunda görülebilen beyin kanamaları özellikle ileri yaşlarda ki bireylerde daha yaygındır. Yaşamı tehdit eden beyin kanamalarının genel belirtileri arasında; güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma, bulanık görme, çift görme vb. yer almaktadır. Bu şikayetler artmaya başladığında bir uzmana başvurmak hastalığın erken yakalanmasına olanak sağlamaktadır.

Akciğer kanserinde en önemli risk faktörü tütün kullanımı
4 DK

Akciğer kanserinde en önemli risk faktörü tütün kullanımı

Dünya genelinde kadın ve erkeklerde en sık görülen kanser türü olup aynı zamanda en öldürücü kanserdir. Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kişiye yeni akciğer kanseri tanısı konulmakta ve 1.7 milyon insan akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle kasım ayı tüm dünyada ve ülkemizde “Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul edilmektedir. Önce birey sonra da toplum olarak farkındalık ile bu kanserin sıklığının azaltılmasının mümkün olduğu unutulmamalıdır.