Çağrı Merkezi 444 1 300
Beslenme şekli ve yaşam tarzı reflüyü tetikliyor!
4 DK

Beslenme şekli ve yaşam tarzı reflüyü tetikliyor!

Yapılan bilimsel çalışmalar reflü hastalığının kalp yetmezliği kadar insanın yaşam kalitesini bozduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde sık rastlanan hastalıklar arasında olan reflü, birçok hastanın hayatını etkiliyor. Reflüde atılacak önemli adım, doktorun önerilerini uygulamak ve yaşam tarzı değişikliğinden geçiyor. Ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri bazı hastalarda reflüyü kontrol altında tutarken, bazı hastalarda cerrahi girişim gerekebiliyor.

Varikosel kısırlığa neden olabilir!

Erkek kısırlığının en sık görülen ve düzeltilebilen nedenlerinin başında gelen varikosel, testisten kirli kanı uzaklaştıran toplardamarların genişlemesi ve bu nedenle görevlerini yerine getirememesidir. Varikosel rahatsızlığının en yaygın belirtileri arasında şişlik, kabarıklık ve testiste ağrı yer almaktadır.

Yürürken bacak ağrısı çekiyorsanız dikkat!

Kişilerde hareket kısıtlığına neden olarak çok kısa mesafeli yürüyüşlerde bile oluşabilen, dinlenmekle geçen fakat hareketle birlikte tekrar başlayan bacak ağrıları halk arasında yürüyüş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. En belirgin özelliği yürüme sırasında başlaması, dinlenince geçmesi olan yürüme ağrısı; özellikle merdiven ve yokuş inip çıkarken daha da şiddetlenmektedir.