Çağrı Merkezi 444 1 300

Dış kulak iltihabı tatilinizi zehir etmesin!

Dış kulak iltihabı tatilinizi zehir etmesin!

Dış kulak yolu iltihabı, genellikle deniz ve havuz aktivitelerinin yoğunlukta olduğu yaz aylarında görülmekle birlikte yılın her mevsiminde görülebilir, şiddetli ağrı, kaşıntı, işitmede azalma, kulak akıntısı ve bazen de ateş ile kendini gösterebilmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen dış kulak iltihabı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz bölümünden, Doç. Dr. Abdülkadir Özgür yaz mevsimiyle beraber artış gösteren ‘dış kulak iltihabı’ hakkında önemli bilgiler verdi.

Kulak kanalı enfeksiyonu genellikle kulak kanalı cildinde meydana gelen ve travma sonrası ortaya çıkan enfeksiyonlardır. Özellikle yaz aylarında deniz ve havuz ile birlikte su ile temas arttığında bu enfeksiyonların sıklığı artmaktadır. Kulak kanalı travmalarının en sık nedeni ise yabancı bir cisimle kulağın kaşınmasıdır. 

Kulak kanalı enfeksiyonu nasıl ortaya çıkmaktadır?

Kulak kanalı dışardan gördüğümüz kulak deliği ile kulak zarı arasında ve bizim dış kulak yolu alarak adlandırdığımız alandır. Bu kanalın büyük bir kısmı deri ile kaplıdır ve bu deri enfeksiyonlar için bir bariyer oluşturmaktadır.  Kulak kanalı cildinde oluşan herhangi bir hasar bu bölgede enfeksiyon oluşumu için zemin hazırlar. Su ile temas, nemli ortam gibi tetikleyici faktörler ile enfeksiyonun şiddeti, artar.

Kulak iltihabı hastasında ne gibi şikayetler olur?

En önemli şikayet kulak ağrısıdır. Bu ağrı çok şiddetlidir ve hastalar için oldukça rahatsız edicidir. Bu ağrı nedeniyle birçok hastamızın tatili kabusa dönüşebilmektedir. Bunun dışında kulak ağrısı, işitme azlığı gibi şikayetlerde olabilmektedir.

Dış kulak iltihabının enfeksiyonları ilerleyici midir? 

Hastanın bağışıklık sistemi normal ise bu enfeksiyonlar genellikle kulak kanalında sınırlı kalır. Ama şeker hastalığı (Diyabet), kanser tedavisi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ek bir sorun varsa bu enfeksiyonlar kafa kemiklerine ilerleyebilir ve yüz felci, menenjit gibi daha ciddi hasarlar oluşturabilir. 

Dış kulak iltihabından nasıl korunabiliriz?

Öncelikle kulak kanalımızda enfeksiyon için bir bariyer oluşturan kanal cildini korumamız lazım. Bunun için kulak kanalımızı kaşımak ve temizlemek için herhangi bir yabancı cisim kullanmamalıyız. Buna kulak çubukları ile temizlemekte dahil. Kulak çubukları ucunda pamuk olduğundan masum gibi görünse de kulak kanalında ciddi bir hasarlanmaya neden olabilmektedir. Ayrıca kulak kanalına uygun olmayan kulak tıkaçlarını da kullanmaktan kaçımalıyız. Zaten kişinin kulak zarı sağlam ise kulak tıkacına gerek yoktur. Eğer kulak zarında yırtık varsa nasıl koruyabileceği konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bağışıklık sitemi zayıf olan kişiler (şeker hastası, kanser hastası gibi) ise çok daha dikkatli olmalıdır. Ayrıca sık kulak enfeksiyonu geçiren kişiler tatile çıkmadan önce mutlaka doktoruna muayene olmalı ve önerileri doğrultusunda önlemlerini almalıdırlar.

Kulak zarında delik varsa ne yapılmalıdır?

Kulak zarında delik var ise kulağın su ile temas etmemesi çok önemlidir. Bunun için de banyo yapmak, yüzme gibi su ile temasın sık olduğu durumlarda mutlaka kulağın tıkanması gerekir. Bunun için silikon tıkaç kullanılabileceği gibi yağlı bir krem ve pamuk ile tıkaç hazırlanabilir. Fakat bu koruma sadece enfeksiyonların tekrarlamaması için geçici bir çözümdür. Kulak zarında delik var ise mutlaka ameliyat ile tamir edilmesi gerekir. 

İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 27.07.2022 tarihinde yayınlanmış ve 17.07.2023 tarihinde güncellenmiştir.