Çağrı Merkezi 444 1 300

Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi 

Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Bölümü 18 yaş ve altı çocukların bağışıklık sistemi hastalıklarının ve genetik yada dış etkilerle ortaya çıkabilen alerjik hastalıklarının tanı ve tedavi süreci ile ilgilenen çocuk hastalıkları dalıdır. Kaynağı immünolojik ve alerjik olan pek çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar arasında saman nezlesi ve bahar nezlesi gibi alerjik nezleler, besin ve ilaç gibi faktörlerden kaynaklanan deri hastalıkları, hırıltı problemleri ve acil müdahalenin gerekli olduğu ağır reaksiyonlar yer almaktadır. Gündelik hayatta bağışıklık sistemi olarak bilinen immün sistemde farklı nedenlerden dolayı görülen zayıflık, enfeksiyon hastalıklarını beraberinde getirir. Alerjik hastalıklar kendini burun kaşıntısı, nezle, gözlerde kaşınma, ciltte kaşıntı ve kuruluk, öksürük, nefes darlığı, hırıltı, kusma, ishal, kabızlık, büyümede gerileme gibi semptomlarla gösterir. 

Çocuk Alerji Bölümüne Hangi Durumlarda Başvurmalıyım?

Günümüzde çocuklar bulaşıcı hastalıkların da büyük etkisi ile sıklıkla hastalanmaktadır. En sık rastlanan çocuk hastalıkları ise alerjik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Acil müdahale gerektiren alerjik problemlerin var olması nedeniyle hastalığa neden olan maddenin tespit edilmesi önemli bir yer tutar. Dolayısıyla hayati önem arz eden anaflaksi (alerjik bir reaksiyon) öyküsü olan hastaların çocuk immünolojisi ve alerjisi bölümünden değerlendirilmesi gerekir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde eylem planı oluşturulmalı, korunma yöntemleri araştırılmalı ve hasta yakını da olmak üzere ilaç eğitimi verilmelidir. 

Tıp alanında yapılan araştırmalara göre ağır egzama şikayeti olan bireylerde genellikle immün yetersizlik görülmektedir. Bu nedenle farklı tedavilere cevap alamayan hastalar mutlaka Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Bölümüne başvurulmalıdır. Bununla beraber sık sık orta kulak enfeksiyonu, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu, sürekli antibiyotik reçete edilen, ailede bağışıklık yetmezliği problemi olan ve ağızda geçmeyen pamukçuk şikayeti olan hastalar bu poliklinikte değerlendirilmelidir. 

Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi Tedavi Süreci

Çocuk alerji hastalıklarında ilk olarak hastalığa neden olan madde saptanarak korunma yöntemleri geliştirilir. Söz konusu maddeden uzak durmak için gerekenler hekim tarafından listelenerek bildirilir. Her şeyden önce bilinmesi gereken sigara ve aşırı soğuktan korunmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır. 

Medikal tedavi sürecinde ilk olarak hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilir. Hasta ve hasta yakınlarına tedavi sürecinde tüketilecek olan ilaç ile ilgili ve bunun yanı sıra hastanın atak geçirmesi durumda izlenecek olan yol konusunda eğitim verilmelidir. Hastanın mevcut şikayetleri ve yapılan muayenesi sonucuna göre uygun tedavi sürecine başlanmalıdır.İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 22.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 13.10.2023 tarihinde güncellenmiştir.