Çağrı Merkezi 444 1 300

Koklear İmplant (Biyonik Kulak)

 

Kohlear implant tam sağırlık dumunda dahi işitmeyi sağlayabilen küçük elektronik cihazlardır. Normal işitme cihazları çevreden gelen sesi yükselterek kulağa tekrar vermektedir. İç kulaktaki tüysü hücrelerin ileri derecede hasarında ses ne kadar artırılırsa artılrılsın işitme mümkün olmamaktadır. Yani ileri ya da çok ileri derecede işitme kaybında normal işitme cihazı yeterli olamamaktadır. Ancak, kohlear implant sesi elektrik enerjisine çevirerek işitme sinirine ilettiğinden, ileri derecede tüysü hücre kaybı sonrası oluşan sağırlık durumlarında dahi işitmeyi sağlamaktadır.

Kohlear İmplantı Nasıl Yapılır?

Kohlear implant iç ve dış olmak üzere iki ana parçadan oluşmaktadır.Dış parça alcıc (mikrofon) ve işlemciden (prosesör) oluşmakta olup, kulak kepçesi ve saçlı deriye tutturulmaktadır. Dış parça tıpkı işitme cihazları gibi takılıp çıkarılabilmektedir. İç parça ise cerrahi bir operasyonu ile iç kulağa ve cilt altına yerleştirilen iki parçadan (stimulatör ve elektrot) oluşmaktadır.

  • Mikrofon sesi alır filtreler ve işlemler.
  • İşlemci filtrelenen sesi dijital bilgiye çerir ve iç parçaya iletir.
  • İç parça dijital olarak iletilen ses burada eletrik enerjisine çevrilir ardından iç kulağa yerleştirilen elektrota iletilir.
  • Sesin frekansına göre dağılım gösteren elektrotlar hasarlı tüysü hücreleri by-pass ederek işitme sinirlerini elektriksel uyararak sesin beyine iletimini sağlar.
İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 22.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 26.04.2023 tarihinde güncellenmiştir.