Çağrı Merkezi 444 1 300

Saç Ekimi Merkezi

Saçlar Neden Dökülür?

Günde yaklaşık 50 ile 70 adet saç telinin dökülmesi normal olarak gerçekleşen bir olaydır ancak erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi dendiği zaman saçların bu sayılardan çok fazla dökülmesi, seyrekleşip zayıflaması ve saç çizgisinin geriye çekilmesi durumu anlatılmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin birçok sebebi olmakla beraber en sık görülen sebep genetik olarak geçen androjenik alopesi denilen erkek tipi saç dökülmesidir.

Saç Ekimi Nedir?

İki kulak arasında kalan alandaki kalıcı saçların yoğun oldukları bölgeden alınarak seyrek saçlı ön bölgeye transferine saç ekimi denir. Saç ekimi sonrası saçlar önce dökülürler ve tekrar çıktıklarında hastanın artık dökülmeyen ve düzenli büyüyen doğal saçları vardır. Saç ekimi; tek tek saç kökleri toplanıp transfer edildiği FUE saç ekim yöntemiyle veya saç köklerinin şerit tarzında bir seferde alındığı eski yöntemle foliküler ünit trasferi (FUT) şeklinde yapılabilir. Bu iki yöntemin sonuçları aynı doğallıkta olmakla beraber tek fark saçların alındığı alanda iz olup olmamasıdır.

Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç ekimini hastanede, ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında ve sedasyon desteğinde yapılır. Binlerce saç kökünün alınıp, gerekirse ayıklanıp saç ekiminin tamamlanması 2-7 saat gibi bir süre alır. Saç ekimi sürecinde televizyon seyredebilir, çay kola içebilir ya da saç ekimi ekibi ile sohbet edebilirsiniz.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Follicilar Unit Extraction modern saç ekim yöntemidir. FUE saç ekiminde transfer edilecek saç kökleri (foliküler ünit) kalıcı saçların yoğun oldukları ense bölgesinden mikromotor yardımı ile büyütme altında alınır (extraction). Dikiş atılmaz ve dikiş izi oluşmaz. Saç verici bölge çoğunlukla ense bölgesidir ancak nadiren göğüs kılı gibi diğer bölgelerde kullanılır. Verici bölge on gün içerisinde tamamen iyileşir. Saç ekimi yapılacak bölgede özel iğnelerle küçük delikler açılır ve folüküler ünitlere ayrıştırılmış saçlar bu deliklere yerleştirilir. Saçların ekilme açısı orijinal saçların açısına paraleldir. Saç ekiminde foliküler ünit kullanımı hastaya doğal görünüm kazandırır. Ekilen saçlar iki-üç hafta içinde dökülürler ve iki-üç ay içinde tekrar kalıcı olarak çıkarlar.Tam sonucun ortaya çıkması 8-12 ay arasında bir zaman dilimini alır.

FUE Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saç ekimi sonrası verici bölgede düz çizgi şeklinde iz oluşmaz, Verici alanda iyileşme süresi kısadır. Hipertrofik skar adı verilen kötü yara izi oluşma şansı düşüktür. Saç ekimi sonrası hareket kısıtlılığı yapmaz, daha konforludur. Kafa derisi çok gerginse iyi bir alternatiftir. Verici alan genişletilse de iz büyüme riski olmaz. Kafa harici (Omuz ve Göğüs bölgesinden) saç kökleri de alınabilir. Özellikle sınırlı sayıda saç ihtiyacı olduğunda tercih sebebidir.

Klasik Yöntemle Foliküler Ünit Transferi - FUT Nedir?

Saç köklerinin dökülmeye dirençli ense bölgesinden bir şerit şeklinde alınarak mikroskop altında saçın bütünlüğü bozulmadan 1’li, 2’li ve 3’lü kökleri içeren foliküler ünitlere ayrıştırılması ve bu foliküllerin daha sonra saçsız bölgeye ekilmesi işlemidir. Saç ekimi hastayı uyutmadan, sırtüstü oturur-uzanır pozisyonda, lokal anestezi altında ve sedasyon desteği ile yapılır. İşlem sırasında thrichophytic kapama tekniği kullanımı sayesinde çizgi şeklinde ince bir iz kalır ve ince iz haricindeki görünüm tamamen doğal ve eski görüntünün devamıdır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır?

Saç ekimi bir çeşit doku naklidir ve işlem sonrası bakım çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında ilk 3 gün süre ile spor ve yorucu işlerden kaçınılmalıdır. Sigara içilmemelidir. Üçüncü günde ilk yıkama saç ekim ekibi tarafından yapılır ve hastaya yıkama ve ilk 15 günde bakım ile ilgili önerilerde bulunulur. Bir hafta içerisinde normal hayata dönmek mümkündür. Ekilen saçlar 3 hafta içerisinde dökülür ve 2-3 ay içerisinde tekrar kalıcı olarak çıkar. Tam sonucun ortaya çıkması 8-12 ay arasında bir zaman dilimini alır. Saç ekimi uzman kişiler tarafından yapıldığında son derece yüz güldürücü bir işlemdir.

İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 23.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 10.04.2023 tarihinde güncellenmiştir.