Çağrı Merkezi 444 1 300

Yenidoğan Yoğun Bakım

Hastanemizde yenidoğan ve prematüre (özellikle 1500 gram ve 32 haftanın altındaki bebekler de dahil olmak üzere) bebeklerin 3. Düzey yoğun bakım takip ve tedavileri, neonatolog hekimimiz tarafından yapılmaktadır. Göz muayeneleri (ROP), sorunlu bebeklerin cerrahi, meningomyelosel(bel açıklığı) ve hidrosefali(kafada su toplanması) gibi beyin cerrahisi operasyonları gerçekleştirilmekte, ameliyat sonrası gereken yoğun bakım takip ve tedavileri sağlanmaktadır. 

Prematüre bebeklerin, yoğun bakım takipleri kadar mezun olduktan sonraki takipleri de önemlidir. Biz prematüre bebeklerin hastanemizden taburcu olmalarına “mezun olma” diyoruz. Çünkü bu bebekler önce nefes almayı öğreniyorlar, sonra oksijensiz yaşamayı, sonra beslenmeyi.. kısacası yaşamayı öğreniyorlar. En sonunda da bizim yenidoğan yoğun bakım okulumuzdan mezun oluyorlar.

Prematüre ve sorunlu bebeklerin takipleri, yoğun bakımdan mezun olduktan sonra da devam etmektedir. Çünkü bu bebeklerin kendilerine özel aşıları, beslenme şekilleri, kendilerine özel büyüme ve gelişme takipleri, özelllikli muayeneleri, çocuk nörolojisi takipleri, göz muayenesi takipleri vardır. Tüm bu takipler hastanemizin neonatog hekimimiz gözetiminde deneyimli göz hekimimiz, çocuk nöroloğumuz tarafından gerçekleştirilmektedir.

İlgili içerik, yayın kurulu tarafından 23.02.2021 tarihinde yayınlanmış ve 23.11.2023 tarihinde güncellenmiştir.