havacilik

Uçuş Ekibi, Ulusal ve Uluslararası Pilotaj Muayene Esasları;

Uçucu personelin ilk ve periyodik muayenelerini, uluslararası havacılık otoritelerinin belirlediği Sağlık Kurallarına göre (ICAO ve JAR-FCL 3 gerekliliklerine göre ) SHGM ‘nin yetkilendirdiği HAVACILIK TIP MERKEZİ yetki belgesi alan hastaneler yapar. Bu muayeneleri yapan (AMC)’nin tam teşekküllü bir hastane bünyesinde bulunmaları ve bünyesinde en az iki uçuş hekiminin görev yapması gerekmektedir. Hekimlerden birisi Sağlık Kurulu Başkanlığını yapar. Sağlık Kurulu; Uçuş Hekimi, KBB, Göz, İç Hastalıkları Nöroloji ve Psikiyatri branşlarında uzman hekimlerden oluşur. Gerektiğinde Kardiyoloji, Üroloji, Ortopedi gibi diğer branşlardan da konsültasyon istenebilir.

Bu muayenelerden amaç her an sağlıklı olması gereken uçucu personelin sağlıklı halinin devam edip etmediğinin kontrolünü yapmak ve sağlıklı olarak uçuşa hazır olmasını sağlamaktır. Uçuş lisanslarının verdiği yetkiyi emniyetle kullanabilmeleri için lisanslarının tipine, kullandıkları hava aracına, yaptığı işe ve yaşa göre değişen, belirli zamanlarda periyodik sağlık muayenelerine girmeleri gerekir. CPL ve ATPL lisanslarına sahip olan ticari pilotlar ise I.sınıf pilotaj muayenesine girerler ve bu süre 60 yaşına kadar bir yıl olup, 60 yaş sonrası için 6 ayda bir yapılmaktadır.

Uçucu personel eğitime başlamadan önce İlk Muayene yapılır, daha sonraki muayenelerin adı periyodik Muayene olarak geçer.

Uçucu personelin sağlık durumu kurallara (ICAO ve JAR-FCL 3 gerekliliklerine göre) uygun olmadığı ve tedavi edilemediği durumlarda ise “Uçuşa Elverişsizlik” raporu verilir.

Hastanemız 12/07/2007 tarıhınde;

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havacılık Tıp Merkezi olarak Uçuş Personelinin ve Havacılık Personelinin 1., 2., 3. sınıf ve diğer ilk ve periyodik sağlık muayenelerini yapmaya yetkili kılınmıştır. T.C . Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı bir kuruluştur.

Havacılık Tıp Merkezi, Türk Havayolları ve özel havayolları Özel Uçuş Okulları, Eskişehir A.Ü. THK –Özel Universiteler Havacılık Bölümü olmak üzere Pilot – Kabin Teknik ekip, Dispatcher ( uçuş harekat uzmanı) Road-Master- Hava Trafik Kontrolü gibi Uçuş personel muayeneleri yapılmaktadır.

Kimlere Hizmet Veriyoruz sayfasını görüntülemek için tıklayınız.

Muayene Süreçleri sayfasını görüntülemek için tıklayınız.

Yanınızda Getirmeniz Gerekenler sayfasını görüntülemek için tıklayınız.

Tetkiklerin Geçerlilik Süreleri sayfasını görüntülemek için tıklayınız.