Tup-bebek-1010

Tüp Bebek Merkezi

Çiftlerin 1 yıl korunmasız ilişki sonrası bebek sahibi olamamasına infertilite adı verilmektedir. İnfertilite sebeplerinin kadın ve erkek arasında eşit paylaşıldığı kabul edilmektedir. Dünyada ve Türkiyede çiftlerin %15’i bebek sahibi olamamaktadır. İnfertilte için % 30 hem kadın hem erkeğe ait sorunlar, % 20 yumurtlama sorunları, % 15 rahim kanallarının kapalı olması, % 15 endometriozis sebep olarak gösterilmektedir. Çiflerin % 20 sinde ise sebep bilinmemektedir.

Gaziosmanpaşa Hastanesi Tüp Bebek Merkezi, günümüz tıp teknolojisinin tüm imkanlarını kullanarak, 2007 Mart ayından bu yana hizmet vermektedir. Gaziosmanpaşa Hastanesi Tüp Bebek Merkezi üreme sağlığında bilimsel ve etik olarak çalışmaktadır.

Tüp Bebek Merkezi, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin ihtiyacı olan ilk adım tetkik ve tedavisinden itibaren gelişen teknoloji ve bilime uygun olarak çalışmaktadır. Tüm tetkik ve tedavilerin gerçekleştirilmesi için gereken tüm çalışmalarda dünyayla var olan en ileri süreçleri takip etmekte ve bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Tüp Bebek Merkezi’nin kadın doğum, embriyoloji, üroloji uzmanları ile biyolog ve hemşirelerden oluşan deneyimli ekibi, çocuk özlemi içinde olan çiftlere, günümüz tıp biliminin sunduğu tüm gelişmeleri uygulamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek, doğal yolla veya diğer yöntemlerle hamilelik elde edilememiş çiftlere uygulanan ve Üremeye Yardımcı Teknikleri içinde yer alan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tanımı içine IVF (In Vitro Fertilizasyon) ve ICSI(Mikroenjeksyon) girmektedir. Kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin vücut dışında döllenmesi ve elde edilen embriyoların tekrar rahim içine yerleştirilmesi yöntemidir. IVF de kadından alınan yumurta hücresi spermler tarafından tüp içinde döllenmesi beklenirken, mikroenjeksiyonda ise tek sperm yumurta hücresi içine özel bir mikroskop eşliğinde zerk edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ne zaman, kimlerde ve hangi durumlarda uygulanmalıdır?

  • Rahim kanalları tıkalı olan kadınlarda
  • Endometriosis nedeniyle karın içinde yaygın yapışıklıklar olan ve tedavi ile gebelik elde edilemeyen kadınlarda
  • Sperm sayı ve kalitesinin ileri derecede bozuk olduğu durumlarda
  • İmmünolojik İnfertilitede
  • Bazı Hormonal Bozukluklarda
  • Diğer tedavi yöntemleri ile gebelik elde edilemediği durumlarda
  • Sebebi açıklanamayan İnfertilitede
  • Kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde etmek amacıyla(preimplantasyon genetik yöntemleri ile beraber)