22

MEME KANSERİ NEDİR?

Meme süt bezleri ve sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde çoğalması ve kan ve lenf yoluyla vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya devam etmesine meme kanseri denir. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Her sekiz kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir.

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Erken teşhisi oluşturan yöntemler:

 • Kendi kendini muayene
 • Doktora muayene
 • Mamografi ve/veya Meme USG çektirmekten oluşur.

Ancak memede başlayan bir kanserin el ile muayenede saptanır hale gelmesi için ortalama 2 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle herhangi bir bulgu ve belirtinin olmadığı kadınlara bile 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografik tarama yaptırması öneriliyor. Düzenli taramanın yapıldığı ülkelerde meme kanserine bağlı ölümlerin ortalama %30 azaldığı biliniyor.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Kadın cinsiyeti: Meme kanseri en sık kadınlarda görülüyor. Erkeklerde görülme oranı, % 1’den daha az. 50 yaş ve üzerinde olmak: Meme kanseri çoğunlukla 50 yaş ve üzerinde görülüyor. 35 yaş ve altında rastlanma sıklığı daha az. Özellikle anne tarafından 1. ve 2. derece akrabasında (anne, teyze, anneanne, kızı) meme kanseri hikayesi olması Erken menarş ve geç menapoz Hormon replasman tedavisi Hiç doğum yapmamış olmak veya geç gebelik Bebek emzirmemiş olmak Bir kadının bir memesinde daha önce kanser gelişmiş olması, ileride diğer memesinde de kanser gelişmesi riskini yaklaşık 2 kat artırıyor. Çocukluk çağında başka kanserler nedeniyle (lenf kanseri vb.) göğüs ışınlaması geçirenlerde, meme kanseri görülme sıklığı artıyor. Beslenme ve çevre faktörleri: Yağ bakımından zengin beslenme şekli ve kilo alma, özellikle menopozdaki kadınlarda meme kanseri riskini artırıyor. Alkol kullanımı (günde bir kadehten fazla) yine riski artırırken, sigaranın etkisi hala tartışılıyor. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktiviteninse meme kanseri riskini azalttığı biliniyor. Genetik bozukluklar: Herediter (kalıtsal) meme kanseri genleri (BRCA1 ve BRCA2) tüm meme kanserlerinin yüzde 5-10’unu oluşturuyor.

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Memede ve koltuk altında ele gelen kitle, Meme başından akıntı (tek taraflı, kendiliğinden gelen, kanlı veya seröz akıntı), Meme başında içe çekilme, Meme cildinde ve meme başında kızarıklık, ödem, kabuklanma, memede asimetri veya büyüme, Uzak organ metastazına bağlı şikayetler. Kanserli kitleler daha sert, düzensiz sınırlı ve meme dokusu içinde rahatça hareket ettirilemeyen kitlelerdir. Yukarıda belirtilen bulguların en az birisi varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir. Ancak bazende bu bulguların hiç birisi olmayabilir ve kanser sadece mamografi ile tespit edilebilir.

MEME KANSERİNDE TANI YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 • Görüntüleme yöntemleri: Mamografi, Ultrasonografi, MR
 • Biyopsi yöntemleri: İnce iğne aspirasyon biyopsisi,Tru-cut biyopsi, vakum biyopsisi, insizyonel biyopsi, iğne işaretli meme biyopsisi

MEME KANSERİNDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Meme kanserinde tedavi hastalığın evresine göre değişmektedir.

 • Cerrahi tedavi
 • Memeye yönelik cerrahi ameliyatlar: Meme koruyucu cerrahi, mastektomi (tüm memenin çıkarılması )
 • Koltuk altına yönelik cerrahi ameliyatlar: Sentinel lenf nodu biyopsisi ve aksiller diseksiyon (koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması ameliyatı)
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Hormonoterapi

DİJİTAL MAMOGRAFİNİN ÖZELLİKLERİ

Radyasyon dozu önemli ölçüde düşmektedir. İnceleme süresi kısadır. Çekimden sonraki 1 dakika içinde görüntüler ekrandan izlenebilir. Radyasyon dozu klasik mamografiden daha düşük görüntü kalitesi daha yüksektir. Memedeki küçük kireçlenmeler ve küçük lezyonlar daha kolay ayırt edilebildiğinden fibrokistik meme dokusunu değerlendirmeyi kolaylaştırmaktadır. Görüntüler dijital ortamda arşivlenmekte ve dijital olarak aktarılabilmektedir. Radyologlar dijital teknoloji sayesinde görüntü parametrelerini optimize etme olanağına sahiptir. Bu sayede ilave film çekimi, dolayısıyla ilave radyasyondan kaçınılmış olunur. Dijital görüntüler üzerinde çalışılabilmesi yoğun memelerde mammografinin duyarlılığını arttırmaktadır.

40 yaş üstü: Genel Cerrahi Muayene + Dijital Mamografi
40 yaş altı: Genel Cerrahi Muayene + Meme Ultrasonu
Hafta içi her gün 09:00-18:00, hafta sonu 09:00-12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Bilgi ve randevu için: 444 1 300